• Statua Świętowida Kaszubskiego
Unikalna Statua Świętowida Kaszubskiego jest pierwszym obiektem, którego zwiedzający mogą podziwiać zaraz po wejściu na teren Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Statua ma kształt odwróconego drzewa, jest to symbol ważnej roli jaką w życiu człowieka spełnia las i drewno.
• Bunkier Gryfa Pomorskiego
Rekonstrukcja jednego z bunkrów, należących w czasie okupacji do TOW Gryf Pomorski. W środku znajduje się wiele oryginalnych elementów wyposażenia,
jak i osobistych pamiątek, przechowywanych pieczołowicie przez Gryfowców. W bunkrze przeżywamy „prawdziwy” nalot, dzięki specjalnym efektom akustycznym.
• Dom Harcerza
Został on przewieziony z ośrodka wypoczynkowego w Wieżycy. Dom początkowo był przeznaczony do rozbiórki, jednak udało się uratować ponad 700 jego elementów, które zrekonstruowano i uzupełniono, tak aby dom stanął w całej swojej okazałości.
Dom Harcerza jest symbolem pięknej historii harcerstwa polskiego. Obecnie znajduje się w nim sklepik z pamiątkami i biuro CEPR.
• Najdłuższa Deska na świecie
Kaszubska Deska to symbol ciężkiej pracy Kaszubów. Jest to również wyjątkowy okaz podstawowego od wieków, szczególnie ukochanego przez Kaszubów budulca. Dzięki ciężkiej pracy wielu ludzi, m.in. reprezentantów grup zawodowych: strażaków, policjantów, leśników i kolejarzy, udało się uzyskać zdumiewający wynik: 46,53 metra! Jest to Światowy Rekord Guinnessa.
• Pomnik Gryfa Pomorskiego
Kaszubi chcąc upamiętnić bohaterów Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski postawili im pomnik – wielki głaz w kształcie serca. Nie bez przyczyny na materiał pomnika wybrano właśnie głaz… jest on naturalnym bogactwem Kaszub. Pomnik ma kształt serca wyrytego w głazie.
• Dom Sybiraka z łagrem
Dom Sybiraka, czyli drewniany dom przywieziony spod Irkucka i na nowo złożony
w Szymbarku. Został rozebrany w taki sposób, by nie uszkodzić i nie zgubić najmniejszych nawet detali. Słowa nie są w stanie wyrazić atmosfery tego domu, każdy powinien go zobaczyć na własne oczy i pochylić się w zdumieniu nad ciężkim losem naszych rodaków, zesłańców na Syberię.
• Kościółek św. Rafała
Kościółek pod wezwaniem św. Rafała Kalinowskiego jest wyjątkowym miejscem, stanowi on materialny wyraz ducha Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku.
17 września 2004 r., podczas Światowego Zjazdu Sybiraków, został konsekrowany przez śp. biskupa pelplińskiego – ks. Prof. Dra Hab. Jana Bernarda Szlagę.
• Chata Kaszubska
Ma ona ok. 250 lat i symbolizuje materialny pomnik trudu naszych rodaków. Chata wyraża wieloaspektowe piękno kaszubszczyzny, przybliża codzienne życie naszych przodków, wiejskie gospodarstwo kaszubskie. W okresie letnim w obiekcie funkcjonuje pierogarnia i naleśnikarnia.
• Największy fortepian świata
„Stolëmòwi Klawér” – największy koncertujący fortepian świata. Instrument mierzy 6.04m długości, 2.52m szerokości, 1.87m wysokości i waży 1.8 ton. Instrument został wykonany metodą tradycyjną, zgodnie ze sztuką budowy organów wzorowanych na najstarszych organach w Polsce, znajdujących się w Kamieniu Pomorskim. Organy te liczą ponad 400 lat.
• Browar Kaszubska Korona
Trzypoziomowy Browar Kaszubska Korona to wyjątkowe miejsce prowadzone z pomysłem i pasją. Oprócz znakomitych wyrobów piwowarskich, można znaleźć tu doskonałe regionalne dania, idealnie dopasowane do charakteru każdego z naszych piw. Na górnym
i środkowym poziomie umieszczona jest restauracja oraz bar, natomiast dolny poziom zajmuje warzelnia, która stanowi serce browaru. Piwa marki Kaszubska Korona są oparte na tradycyjnych Kaszubskich recepturach i wytwarzane z dokładnością, jaką gwarantuje dzisiejsza technologia.
• Muzeum Gospodarstwa Domowego
Ekspozycje w Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku mają także charakter muzealny. Wystawione są tu różnego rodzaju narzędzia ciesielskie, kołodziejskie, rolnicze, furmańskie, medyczne i gospodarstwa domowego z okresu od XVIII wieku, do wybuchu
II wojny światowej. Zobaczymy tu na przykład liczącą około 200 lat tokarko-kopiarkę do wyrobu szprych, kół i wozów czy dentystyczny przyrząd do wiercenia zębów na napęd nożny, sprzed 150 lat.
• Dom powstańca polskiego z Adampola
Dom z Adampola (Turcja). Jest to dar od Polaków – potomków polskich osadników wojskowych, uczestników Powstania Listopadowego, Wojny Krymskiej oraz Powstania Styczniowego. Osada, z której dom został przywieziony do Centrum powstała w 1842 roku. Nazwano ją „Adampol” na cześć swego założyciela księcia Adama Czartoryskiego, męża stanu i wybitnego polskiego działacza niepodległościowego.
• Dom Trapera Kaszubskiego z Kanady
Drewniana chata Kaszubów zbudowana została przez pradziadów Edda Chippiora – Marianna i Augusta Szczypiorów z Sierakowic, którzy do Kanady wyjechali w 1858 roku
i osiedlili się w prowincji Ontario. Przygotowania i załatwianie formalności związanych ze sprowadzeniem do Szymbarku Chaty Kaszuba, trwały cały rok. Domy uprzednio rozłożone na pojedyncze elementy zostały oczyszczone z drobnoustrojów, grzybów i owadów,
a następnie złożone w kontenerze i przewiezione do Polski.
• Dwór Salino
Replika dworu z miejscowości Salino koło Wejherowa. Takie budowle były powszechnie spotykane w dawnej Polsce, gdzie stan szlachecki stanowił znaczny procent społeczeństwa i nawet uboższa szlachta stawiała dworki, które symbolizowały ciągłości tradycji i kultury. Przed wojną było około 16 000 dworów, dziś mamy ich nie więcej niż 200.