Święta kaszubskie

Wśród symboli kaszubskich najmłodszą metrykę mają święta – Dzień Jedności Kaszubów (19 marca) i Święto Flagi Kaszubskiej (18 sierpnia). Ustanowione zostały w ostatniej dekadzie i są wyrazem rozwoju kaszubskiej tożsamości oraz dokonujących się w niej zmian, a zarazem szukaniem cech, które łączyłyby podzieloną (m.in. pod względem narodowościowym) społeczność. Idea stworzenia szczególnego dnia, który stanowiłby czynnik łączący wszystkich Kaszubów, zrodziła się w czasie dyskusji w latach 2002-2004, na stworzonym przez Stanisława Gepperta portalu www.zk-p.pl (zasoby kaszubsko-pomorskie), który obecnie nosi nazwę www.naszekaszuby.pl. Znalazła ona praktyczny wymiar w postaci Dnia Jedności Kaszubów. Niemal dziesięć lat później narodził się pomysł uhonorowania w szczególny sposób flagi kaszubskiej. Od 2012 r. Kaszubi mają zatem dwa świąteczne dni. Nieco inny charakter mają organizowane od 1999 r. Zjazdy Kaszubów, nie pełnią one bowiem formalnej roli świąt.

Zaślubiny Polski z Morzem. Jednym z najgłębiej zakorzenionych w zbiorowej pamięci Kaszubów wydarzeń jest Zaślubienie Polski z Morzem w Pucku 10 lutego 1920 r., będące symbolicznym aktem powrotu Państwa Polskiego nad Bałtyk. W kaszubskich wioskach
i miasteczkach wojsko polskie witano entuzjastycznie, a dla uczczenia tego wydarzenia do dziś wiele ulic i placów nosi nazwy związane z tamtymi chwilami.

Zjazdy Kaszubów zapoczątkowane zostały w czasie, gdy reforma administracyjna zwiększyła obszarowo powierzchnię województw, zmniejszając ich liczbę do 16. Dzięki temu Kaszuby znalazły się w całości w granicach nowego województwa – pomorskiego. Pierwszy zjazd społeczności kaszubskiej odbył się w 1999 roku w Chojnicach – symbolicznej bramie Kaszub. W 2000 r. pociąg zawiózł Kaszubów z południa Kaszub aż do Helu. Później były Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia, Brusy, Gdańsk, Bytów, Puck, Lębork, Sopot, Władysławowo. Największą atrakcją Zjazdu jest przyjazd uczestników pociągiem Transcassubia. Nie braknie tańców, śpiewów i popisów gawędziarzy kaszubskich. Dla tych, którym milsze nad strawę duchową są rozkosze podniebienia przygotowano również kaszubskie smakołyki. Dla wszystkich niewątpliwą atrakcją jest Ogród Kaszubskiej Kultury i Turniej Gry w Baśkę.

 

Biografia:
http://kaszebsko.com/uploads/historia/Historiô%20Kaszëbów%20(17).pdf
http://www.kaszubi.pl/o/reda/artykulmenu?id=446