Symbole Kaszub

Hymn kaszubski 

Za pieśń reprezentacyjną regionu kaszubskiego uznaje się utwór Tam, gdze Wisła òd Krakòwa. Autorem słów jest poeta, dziennikarz i wydawca kaszubski Hieronim Derdowski. Utwór, zwany też Marszem kaszubskim, jest częścią poematu O panu Czorlinsczim, co do Pucka po Sece jachoł wydanym w Toruniu w 1880 r. Muzykę do Marszu kaszubskiego napisał kompozytor i wirtuoz Feliks Nowowiejski. Dnia 21 stycznia 2017 r. Rada Naczelna Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego podjęła w Gdańsku uchwałę
w sprawie hymnu kaszubskiego zalecającą wykonywanie Marszu kaszubskiego jako hymnu kaszubskiego. Do miana hymnu kaszubskiego pretenduje także Zemia Rodnô (1974) autorstwa poety i pieśniarza Jana Trepczyka.

https://www.youtube.com/watch?v=YSt9pGU1Gjk

Zemia rodnô, pëszni kaszëbsczi kraju,
Od Gdunska tu, jaż do Roztoczi bróm!
Të jes snôżô jak kwiat rozkwitłi w maju.
Ce, tatczëzna jô lubotną tu móm.
Samborów miecz i Swiatopôłka biôtczi
W sposobie ce dlô nas úchowałë
Twoje jô w przódk bëlné pocyskóm kwiôtczi.
Odrodë cél Kaszëbóm znôu brënie.
Tu jô dali mda starża zemi trzimôł
Skądka zôczątk rodnô naj rózga mô.
Tu mda dali domocëznë sa jimôł.
Jaż zajasni i nama brzôd swój dô.

Przekład na język polski:

Ojczysta ziemio, wspaniały kaszubski kraju
Od Gdańska tu aż do Roztoki bram
Tyś piękna jest jak kwiat rozkwitły w maju
W Tobie Ojczyznę ukochaną mam.
Sambora miecz i Świętopełka walki
W gotowości dla nas zachowały Cię
Do przodu rzucę Twoje piękne kwiatki
Odrodzenia dzieło Kaszubom jawi się
Tu będę dalej trzymał straż tej Ziemi
Gdzie mój ród swój początek ma
Tu będę dalej uprawiał swą dziedzinę
Aż zajaśnieje i owoc swój nam da.

Godło Kaszub

gryf

Przyjęte powszechnie godło Kaszub to czarny gryf w koronie na żółtym tle zwrócony w prawą stronę. Gryf znany był już w starożytności. Jest to zwierzę mityczne z ciałem lwa, głową i skrzydłami orła. Na Pomorze przyniesiony został przez rycerzy wypraw krzyżowych. Początkowo było to godło książąt kaszubskich – zachodniopomorskich(1214). Później stał się herbem wielu miast pomorskich i godłem całego Pomorza i Kaszub.

Flaga Kaszub 

500_500_productGfx_9919aec6a591a0514fd9348066e88f83

Stolica 

Tradycyjnie uznaje się jednak, że Gdańsk – stolica regionu – jest także stolicą Kaszub. Od czasu powstania nowoczesnego regionalizmu kaszubskiego (czyli od początku XX wieku) działacze kaszubscy za najważniejszy ośrodek swojej aktywności zawsze uważali gród nad Motławą. Tak dalece, że część z nich pozostała w mieście, mimo że nie zostało ono po 1920 roku włączone do Polski. Stołeczność ta stała się bezspornym faktem po roku 1945, gdy Gdańsk powrócił do roli centrum administracyjnego całego Pomorza Gdańskiego. Po opuszczeniu miasta przez większość jego niemieckich mieszkańców Kaszubi pozostali niemal jedynymi jego historycznymi mieszkańcami. W 1947 roku ich liczebność wynosiła, według oficjalnych statystyk, co najmniej 15 tysięcy osób, co stanowiło niecałe 10% gdańszczan. Liczebność Kaszubów w stolicy Pomorza wzrosła jeszcze na wskutek włączenia w obręb miasta licznych stricte kaszubskich miejscowości, jak Osowa czy Bysewo, oraz masowej migracji ludności wiejskiej do miasta. Według badań socjologów w okresie strajków 1980 roku w wielkich zakładach Gdańska dominowali liczebnie robotnicy pochodzący z obszaru Kaszub.

Niestety, krwawa eksterminacja przedwojennych elit spowodowała, że powojenną inteligencję Gdańska zdominowały osoby pochodzące z innych regionów Polski, które nie dostrzegały historycznych i współczesnych sobie związków swojego miasta z Kaszubami. Był to zresztą jeden z elementów oficjalnej ideologii z czasów PRL. W ramach unifikacji kraju zastępowano bowiem historyczne nazwy, jak Pomorze czy Kaszuby, takimi pseudogeograficznymi określeniami, jak Wybrzeże Gdańskie.

Dziś, mimo czasem kuriozalnych obiekcji części mieszkańców, tak kaszubska „opinia publiczna” jak i władze samego Gdańska są zgodne, że właśnie nad Motławą funkcjonuje historyczna i realna stolica całych Kaszub.

Działacze kaszubscy podają także ważkie argumenty historyczne. Właśnie w tym mieście była stolica państwa Świętopełka II Wielkiego, a w katedrze oliwskiej (nazywanej kaszubskim Wawelem) znajdują się groby średniowiecznych książąt pomorskich. Gdańsk był zawsze najważniejszym dla Kaszubów ośrodkiem gospodarczym. To właśnie w nim w 1912 roku zawiązało się Towarzystwo Młodokaszubów, tu również ukazywały się kaszubskie książki i gazety. Od roku 1956 nadmotławski gród jest statutową siedzibą władz naczelnych Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego – największej i najważniejszej kaszubskiej organizacji społeczno-kulturalnej, a od 1999 stolicą województwa pomorskiego, w którego granicach zjednoczono całe Kaszuby.

Biografia:
https://www.zukowo.pl/files/docs/j._belgraux_symbole_kaszu.pdf
http://www.kaszubi.pl/o/reda/artykulmenu?id=446