Zagroda Gburska i Rybacka w Nadolu

W 1982 roku, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy, którym kierowała wtedy Teresa Lasowa, powierzono pod opiekę obiekt in situ – tradycyjną, dziewiętnastowieczną kaszubską zagrodę wiejską wykupioną od rodziny Rutzów. 23 czerwca 1987 roku po odrestaurowaniu udostępniono ją do zwiedzania. Zagroda składała się ze stodoły i chaty (checzy gburskiej) mieszkalnej.

Stodoła z początku XX wieku jest dużym, podzielonym wewnątrz na dwie części, budynkiem o konstrukcji szkieletowo-ryglowej wypełnionej gliną z sieczką. Jej ściany nie są bielone, ale mają kolor jasnobrązowy. Nadaje go glina, wypełniająca przestrzenie między elementami drewnianego szkieletu. Wewnątrz stodoły znajduje się stała ekspozycja poświęcona historii pszczelarstwa pomorskiego. Możemy tu obejrzeć rzeźbione przez Józefa Chełmowskiego drewniane ule o niespotykanych formach – diabla czy baby. Jest tam także wystawa maszyn rolniczych. Przed stodołą ulokowano kierat (rozwark), a przed chałupą średniozamożnego gospodarza (gbura) znajduje się kolorowy latem ogród kwiatowy. Sam dom powstał około 1846 roku, z przeznaczeniem dla rodziny wielopokoleniowej. Zbudowany jest w podobny sposób co stodoła, tj. w konstrukcji szkieletowej (ryglowej) wypełnionej gliną z sieczką; ściany są tu jednak bielone. Checz została posadowiona na solidnej podmurówce z kamienia polnego, a nakryta dachem krokwiowym, naczółkowym, poszytym łatwo dostępną tu trzciną. Wewnątrz możemy zobaczyć jak żyły dwa pokolenia: w jednej izbie małżeństwo z dziećmi (możemy tu podziwiać piękną drewnianą kołyskę, haftowane ubranko dla malucha, a także zabawki np. konia na biegunach), a w drugiej – dziadkowie. Wyposażenie budynku stanowią przykładowe sprzęty domowe i gospodarskie z końca XIX i początku XX wieku.

Zagoda Gburska i Rybacka

W pobliżu chaty znajduje się, ustawiony na wysokim palu sześcioboczny, drewniany gołębnik. W centrum zagrody można obejrzeć wyciąć plac gnojowy, czyli otoczony polnymi kamieniami prostokątny fragment podwórka, gdzie składowano gnojówkę.

Na terenie zagrody znajdowała się także obora. Ta, którą możemy zobaczyć nie pochodzi jednak z zagrody Rutzów, ale Mudlaffów z Kartoszyna. Zbudowano ją w połowie XIX wieku. Postawiona jest na podmurówce z kamieni polnych, ma krokwiowy dwuspadowy dach z dwoma wolimi okami. Pod jednym dachem mieściły się w niej pomieszczania dla koni, bydła, trzody chlewnej, owiec i drobiu. Dziś można tam obejrzeć m.in. końskie uprzęże, żłoby. W pomieszczeniu dawnego chlewika znajduje się drewutnia z kolekcją narzędzi stolarsko-ciesielskich. Przy oborze umiejscowiona została także maglownia z oryginalnymi maszynami służącymi dawniej do wygładzania/prasowania tkanin. Do budynku dobudowano wozownię, w której przechowywane są wiejskie środki transportu.

Zagoda Gburska i Rybacka (4)

W 1987 roku, pracownicy Muzeum Ziemi Puckiej udokumentowali i zabezpieczyli fragmenty jeszcze innego starego domu. Należał on do rodziny rybackiej Kuhrów z Nadola. Chata jest kryta trzciną, ma konstrukcję szkieletową ze skośnymi drewnianymi belkami (ryglami) wzmacniającymi naroża. Wnętrze domu, od strony południowej, wyposażone zostało w meble i sprzęty pochodzące z lat 50. i 60. XX wieku. W części północnej zaś została stworzona sala wystawowa z oryginalnym bufetem, pochodzącym z początku XX wieku ze wsi Leśniewo.

Warto obejrzeć chałupę rybacką, sieciarnię, nieopodal znajdującą się zabytkową łódkę – by móc sobie wyobrazić jak wyglądało życie i praca ludzi mieszkających nad jeziorem.

W muzeum znajdują się także: wędzarnia, piec chlebowy (domkowy, osłonięty dwuspadowym dachem) i piwnica tzw. kula, czyli ziemianka służąca do przechowywania płodów rolnych (prowadzą do niej drewniane drzwiczki; ściany są zbudowane z kamieni polnych, a całość przykryta jest dachem ślemieniowo-sochowym, tj. składającym się z pionowych słupów (soch) rozwidlonych na górnym końcu, gdzie leży pozioma belka (ślemię), na której oparte są krokwie) oraz rekonstrukcja murowanej remizy strażackiej, która stanęła tu w 2007 roku, w setną rocznicę istnienia straży pożarnej w Nadolu.

Zagoda Gburska i Rybacka (2)Zagoda Gburska i Rybacka (3)

Skansen Zagroda Gburska i Rybacka
Nadole 16 
84-250 Gniewino 
http://muzeumpuck.pl/oddzialy/zagroda-gburska-i-rybacka-w-nadolu/